Gdy sprawca wypadku nie ma prawa jazdy

Wypadki drogowe w Polsce zdarzają się na szczęście coraz rzadziej, niemniej wciąż musimy się liczyć z wystąpieniem takiego zdarzenia. Jeśli jesteśmy ofiarą wypadku, należy się nam odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela sprawcy.

Uzyskanie odszkodowania

W uzyskaniu odszkodowania możemy jednak natrafić na trudności, zwłaszcza gdy drugi kierowca w momencie zdarzenia nie posiada ważnego prawa jazdy.

Wbrew popularnej w internecie opinii drogówka nie uznaje z góry osoby prowadzącej bez uprawnień za sprawcę wypadku, toteż czeka nas takie samo zbadanie sprawy, jak w każdych innych okolicznościach.

Wiele osób twierdzi, że w takim przypadku sprawca proponuje załatwienie sprawy nieformalnie, co jest zrozumiałe (oprócz odpowiedzialności karnej za brak „prawka” grozi mu zwrot ubezpieczycielowi kosztów naszego odszkodowania). To może się wydawać wygodne, gdy szkoda jest mała, jednak ryzykujemy wtedy, że poniewczasie sprawca ,,zapomni” o swojej odpowiedzialności. Jeśli zaangażujemy w sprawę policję, otrzymamy odszkodowanie wypłacone z OC sprawcy wypadku.

Skutki wypadku, gdy nie mamy prawa jazdy

Wypadki w ruchu samochodowym są w ostatnich latach ścigane i karane coraz surowiej, co przyczyniło się do zmniejszenia liczby ofiar katastrof drogowych.

Szczególnie ciężkie konsekwencje czekają sprawcę wypadku, który został spowodowany bez prawa jazdy, co zdarzać się może częściej teraz, kiedy tymczasowe zatrzymanie prawa jazdy zostało włączone do repertuaru kar za wykroczenia w ruchu drogowym.

Sprawca otrzymuje mandat w wysokości 500 złotych, ponadto karę grzywny, która w tym wypadku jest nie mniejsza niż trzy tysiące złotych, jednak prawdopodobnie największym zmartwieniem jest w tej sytuacji wypłacenie odszkodowania.

Szkody wywołane przez kierowcę pozbawionego lub nieposiadającego uprawnień są wprawdzie pokrywane z jego OC, jednak ubezpieczyciel ma prawo domagać się zwrócenia mu tej kwoty w całości i w praktyce zawsze będzie realizował swoje roszczenia!

Kierowcom bez uprawnień z reguły nie daje się też uzyskać odszkodowania z autocasco. Wreszcie, sankcje karne mogą – jeśli wypadek był poważny – obejmować zakaz prowadzenie pojazdów.

5 2 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments