Jak pobrać i przeczytać raport BIK?

Pobranie raportu BIK jest bardzo proste i zajmuje dosłownie kilka minut. Możesz to zrobić online bez wychodzenia z domu. Dzięki temu możesz sprawdzić swoją historię kredytową, a także inne zobowiązania finansowe, a w razie potrzeby przedstawić ją innym osobom i firmom. Jest to dokument potwierdzający Twoją wiarygodność płatniczą i na podstawie którego bank oceni Twoją zdolność kredytową. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak pobrać raport BIK, jakie informacje zawiera i jak go czytać, aby uzyskać jak najwięcej przydatnych danych.

Co to jest raport BIK?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) zapisuje informacje o wszystkich kredytach, które już spłaciłeś i tych, które już spłaciłeś. Nazywa się. Historia kredytowaktóre BIK zbiera, aby bank lub inna instytucja finansowa udzielająca Ci kredytu mogła ocenić ryzyko związane z kredytem.

Jednak nie tylko banki korzystają z danych gromadzonych przez BIK, a także firmy z branży ubezpieczeniowej, leasingowej i telekomunikacyjnej. Raport BIK to kopalnia wiedzy o naszej historii kredytowej. Potwierdza również zdolność kredytową.

W jaki sposób powyższe informacje są gromadzone w raporcie BIK? Instytucje finansowe zapewniają im Biuro Kredytowe. Informacje o zaległych zobowiązaniach finansowych przesyłane są również do Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA (BIG InfoMonitor SA) w celu zwiększenia bezpieczeństwa polskiego systemu finansowego.

Jakie informacje zawiera raport BIK?

Raport BIK zawiera:

  1. Historia zobowiązań kredytowych i finansowych. Raport BIK zawiera informacje o zakupach dokonywanych na raty, obciążaniu rachunków czekowych i oszczędnościowych, kart kredytowych, kredytów i pożyczek.
  2. Wskaźnik BIK Twojej sytuacji płatniczej. Dzięki niej będziesz mógł sprawdzić, czy nie spóźniasz się z zapłatą niektórych składek.
  3. Tak zwana ocena, czyli ocena BIK. Jest to rozwinięta formuła matematyczna, która pomaga instytucjom finansowym ocenić ryzyko związane z udzieleniem pożyczki lub kredytu. Im wyższe oszacowanie, tym większe prawdopodobieństwo, że spłacisz wszystkie swoje zobowiązania finansowe na czas.

Jak czytać raport BIK?

Po pobraniu raportu BIK należy zwrócić uwagę na poszczególne jego części:

  1. Wskaźnik BIK – Pokaże, czy masz zaległe płatności.
  2. Wynik BIK – wyliczane na podstawie historii kredytowych w bankach. Możesz otrzymać ocenę doskonałą, doskonałą, dobrą, umiarkowaną lub niską. Im wyższy, tym lepiej dla Ciebie. Na ocenę mają wpływ takie parametry jak: terminowość, wykorzystanie (aktywność kredytowa, czyli jak często ubiegałeś się o pożyczkę), wniosek i doświadczenie (częstotliwość składania wniosków kredytowych). Dzięki ocenie możesz spojrzeć na swoją zdolność kredytową tak, jakby została wyceniona przez bank.
  3. Wznawiać – obejmuje zobowiązania kredytowe wobec BIK w terminie zapadalności. Pokazuje rodzaj zobowiązania kredytowego (np. kredyt mieszkaniowy, karta kredytowa), wysokość bieżących rat, kwotę pozostałą do spłaty, kwotę zadłużenia oraz informację, czy bieżąca płatność została spłacona. Raport wygeneruje informacje o liczbie wniosków kredytowych do BIK, niespłaconych długach i spłaconych płatnościach.
  4. dokładna informacja – są to szczegółowe dane o zobowiązaniach w terminie zapadalności i zamkniętych zobowiązaniach kredytowych w BIK. Możesz sprawdzić, czy nie ma opóźnienia w spłacie lub spłacie zadłużenia.
  5. Informacje finansowe z BIG InfoMonitor JEST– tutaj znajdziesz dane o zaległościach przy opłacaniu rachunków za energię, gaz, zakup towaru na raty itp.
  6. Zapytania o Twoje dane w BIG InfoMonitor SA – tutaj znajdziesz dokładne dane podmiotu, który poprosił o pobranie raportu BIK.

Mogą pojawić się w raporcie BIK trzy kolory: żółtyoznacza to, że spóźniasz się ze spłatą w terminie, czerwonyco oznacza że pożyczka też nie podlega zwrotowi Zielony – oznacza to, że spłaciłeś na czas.

Jak i skąd pobrać bezpłatny raport BIK?

Pobranie raportu BIK jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy wejść na stronę Biura Kredytowego i założyć konto. Jednak pobranie raportu przez stronę BIK jest odpłatne. Pobranie pojedynczego raportu kosztuje 39 zł.

Raport możesz wyświetlić na dowolnym czytniku, takim jak ekran komputera, tablet lub telefon. Możesz również zapisać go w formacie PDF i wydrukować.

Niektóre banki umożliwiają pobranie aktualnego raportu BIK z poziomu Twojego konta internetowego. Gdy klient chce to zrobić sam, ale słabo rozumie Internet, jako Unia Zwrotów Bankowych służymy pomocą – gotowy wniosek możemy dostarczyć pocztą tradycyjną, który następnie będziesz musiał wysłać tylko Pocztą Polską.

Stowarzyszenie zwrotu bankowego Raport BIK umożliwia spłatę opłaty bankowej i innych kosztów kredytu. Potrzebujesz go, gdy spłaciłeś kredyt konsumpcyjny lub gotówkowy, ale nie masz odpowiednich dokumentów. W takim przypadku, gdy poprosisz nas o pomoc w pobraniu opłaty, nie musisz samodzielnie pobierać ani płacić za raport. Pobieramy go w Twoim imieniu bezpłatnie.

W jakich sytuacjach pobranie raportu BIK jest szczególnie przydatne?

Oto możliwe sytuacje, w których pobranie raportu BIK jest korzystne:

  1. Kiedy bank odmówił udzielenia kredytu, o który wnioskowałeś. Chcesz sprawdzić, dlaczego tak się stało i czy miały na to wpływ informacje zawarte w raporcie BIK, czyli czy zidentyfikowano Twoją historię kredytową, której analiza mogła skłonić instytucję finansową do podjęcia negatywnej decyzji.
  2. Jesteś w trakcie spłacania pożyczki lub już ją spłaciłeś i chcesz sprawdzić, czy informacje o terminowym wykupie są koniecznie zawarte w raporcie BIK. Czemu? Jeżeli wyraziłeś zgodę na umieszczenie w swojej historii kredytowej informacji o spłacie pożyczki, to powinna ona się w niej znaleźć. To kształtuje Twoją pozytywną historię kredytową i może ułatwić Ci uzyskanie kolejnej pożyczki w przyszłości. Dodatkowo, pobierając raport BIK, upewnisz się, że informacje w raporcie są aktualne i poprawne.
  3. Planujesz zaciągnąć pożyczkę. Na przykład zamierzasz kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny i chcesz sprawdzić, jakie informacje będą widoczne dla banku, gdy zdecyduje się udzielić Ci kredytu.
  4. Chcesz sprawdzić swój wynikaby zobaczyć, jak bank sprawdzi wysokość ryzyka, aby udzielić Ci kredytu.
  5. Chcesz wiedzieć, kto sprawdził Twoją historię kredytowąjakie instytucje miały do ​​niego dostęp i czy zaciągałeś nieznane Ci zobowiązania.

Jeżeli spłaciłeś wcześniej kredyt konsumpcyjny lub gotówkowy, a bank odmawia spłaty części prowizji i innych kosztów kredytu, skorzystaj z usług Bankowej Unii Spłat. Sprawdź niezbędne dokumenty na naszej stronie, abyśmy mogli Ci pomóc.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments