Dziedziczenie pieniędzy z OFE

W ponad dziesięcioletniej praktyce naszej spółki, często spotykamy się z pytaniami, pochodzącymi od naszych Mocodawców: „Czy wiedzą Państwo, co czułam kiedy dowiedziałam się o śmierci męża?”, „Czy można sobie wyobrazić, co przeżywa dziecko, które wychowuje się bez ojca?”.

Zdajemy sobie sprawę, że w takich sytuacjach słowa otuchy mogą nie mieć wielkiego znaczenia. Liczą się czyny i konkretna pomoc – w uzyskaniu środków pieniężnych, do których najbliżsi zmarłego mają prawo. Dziedziczenie środków z OFE nadal nie jest powszechną wiedzą.

Jedynie odsetek spadkobierców zdaje sobie sprawę z tego, że po śmierci bliskiej im osoby, która była członkiem OFE, przysługuje im prawo dziedziczenia środków zgromadzonych na rachunku emerytalnym oraz subkoncie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dziedziczenie środków z ZUS

Co więcej, ustawodawca nie nałożył na żaden z tych podmiotów obowiązku informowania spadkobierców o przysługujących im prawach. Oznacza to, że w sytuacji, gdy najbliżsi zmarłego członka funduszu emerytalnego nie zgłoszą się po należne im środki, pieniądze nie zostaną im wypłacone.

Tymczasem, z raportu Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego wynika, że na kontach wszystkich otwartych funduszy emerytalnych może pozostawać ok. 2 mld zł zgromadzonych przez członków OFE, którzy z powodu śmierci nigdy nie skorzystali z przysługujących im świadczeń emerytalnych.

ZUS i OFE – dziedziczenie środków po śmierci

W chwilach żałoby ciężko wymagać od pogrążonej w smutku wdowy, by znalazła siły na formalności związane z ustaleniem właściwego rachunku emerytalnego, na którym zgromadzone zostały dziedziczone środki pieniężne. Zawiłe przepisy prawa spadkowego również skutecznie odstraszają potencjalnych spadkobierców od upominania się o swoje.

Mało tego – większość uprawnionych do przyjęcia spadku nie ma pojęcia o istnieniu konta w funduszu emerytalnym czy subkonta, które należały do zmarłego.

W takich sytuacjach niezbędna okazuje się pomoc profesjonalnego pełnomocnika, który wyręczy najbliższych w zebraniu przydatnych informacji, zapewni poradnictwo w postępowaniu spadkowym i zagwarantuje terminowe uzyskanie należnych środków pieniężnych.

5 2 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments